Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

środa, 6 kwietnia 2011

Corridale


Wełna tej rasy charakteryzuje się tym że, jest miła dla skóry i zapamiętuje swój kształt.

Rasa ta powstała ok 1800 r. przez krzyżowanie owiec rasy Lincoln, Leicester z Merynosem.

Rasa jest obecnie drugą co do popularności ras po merynosie.

Corridale - wełna między 25,5 - 31,5 mic ale najczęściej oferowana to 28 mic. Owce tej rasy są białe ale występują również kolorowe : szare, jasno brązowe i ciemno brązowe.

Takie to wiadomości wyczytałam na temat tych owiec w internecie, a od siebie mogę dodać że, jest to wełna bardziej charakterna niż merynosy ale miła, dobrze się przędzie i farbuje (przy zachowaniu zasad:) jest przyjemnie sprężysta ale bez przesady. Trochę ufarbowałam ale co z tego wynikło przeczytacie u mnie :))


3 komentarze:

  1. Piękne kolory :)Jak zaczęłam czytać opis tych wszystkich kolorów , które zmieszałaś , to myślałam ,że Ci wyjdzie " berbelucha", a tymczasem kolory są cudne:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Malaala - wełna tej rasy faktycznie jest miękka ale bez przesady ma lekki charakterek :))
    Elu - już od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zakupienia innych farb - ale co odłożę to wydam na jakieś inne przyda się. Z tych co mam bardzo trudno uzyskać zamierzony efekt kolorystyczny no i po mino starannego mieszania w słoikach, przecedzania przez gazę barwniki robią efekt rozwarstwiania się na czesance wystarczy zmienić trochę proporcje i efekt całkiem inny - najgorsze jest to że, nasze barwniki a szczególnie czarny jest mieszanką wszystkich kolorów i nie uzyskuje się z niego odcieni szarości. Nie pomaga robienie prób na papierze efekt farbowanej wełny zawsze jest inny (choć już na tyle poznałam je że, w 85% efekt jest zbliżony do zamierzonego:))

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...