Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .



Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

ABC przędzenia


A
art yarn - włóczka fantazyjna, artystyczna (zob. grubo-cienko, ślimaczki...)
(ez)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
F
fraktale - sposób dzielenia czesanki barwionej odcinkowo umożliwiający otrzymanie włóczki melanżowej o przewidywalnym układzie kolorów. Instrukcja dzielenia czesanki: tu, opis techniki : tu
(ez)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

G
grubo-cienko (thick-and-thin) - technika przędzenia pozwalająca na uzyskanie włóczki fantazyjnej o zmiennej grubości. Technika została opisana tu, film instruktażowy tu
(ez)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

N
niddy noddies -  motowidło, proste urządzenie składające się z trzonka i dwóch krótkich ramion , ustawionych w stosunku do siebie pod kątem 90 stopni, służące do zwijania wełny w motki. Jak zrobić samemu niddy noddies pokazano tu  .
(erg)
nostepinnes - zwijak do kłębków (?), bardzo proste urządzenie do zwijania ładnych kłębuszków. Jest to odpowiednio wyfrezowany kawałek drewnianego kołka. Jak wygląda i jak się go używa, można zobaczyć tu
(erg)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Ś
 Ślimaczki - technika przędzenia fantazyjnej wełny opisana tu 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
W
Wełna owcza:
typy wełny owczej Wełna wełnie nierówna. Warto poznać typy wełny owczej, gdyż wpływa to na sposób przędzenia i zastosowanie uprzędzionej włóczki w gotowym wyrobie.

long wool - To wełna lśniąca, jedwabista i mocna. Pojedyncze włókna mają od 3 do 12 cali długości, zwykle są faliste. Tego typu wełnę dają owce ras: Lincoln (http://www.sheep101.info/breedsJ-L.html#Lincoln) , Romney (http://www.sheep101.info/breedsR.html#Romney), Border Leicester, Bluefaced Leicester (http://www.sheep101.info/breedsB.html#Blueface, Wensleydale (http://www.sheep101.info/breedsW-Z.html#Wensleydale) Wełna nadaje się na skarpety, szale, chusty, ale również jest wykorzystywana do tkania dywanów  i gobelinów.

medium wool - Są to wełny miękkie, sprężyste i lekkie, gęsto karbowane. Długość włókna pomiędzy 2-5 cali. Najbardziej znana rasa tego typu: Corrierdale (http://www.sheep101.info/breedsC.html#Corriedale) Wełna nadaje się do celów dziewiarskich - dobra na swetry, skarpetki, koce. Jest to wełna łatwa w przędzeniu. Bardzo polecana dla początkujących prządek.

fine wool - Są to wełny bardzo delikatne i lekkie. Włókna są bardzo drobno karbowane, tak, że trudno to czasem dostrzec gołym okiem. Długość włókien nie jest imponująca, bo wynosi zwykle ok. 2,5 cala, ale za to są one bardzo elastyczne. Wełna wymaga czyszczenia i prania przed przędzeniem, z powodu dużej zawartości lanoliny i tłuszczu. Rasy to Rambouillet (http://www.sheep101.info/breedsR.html#Rambo), różne odmiany merynosów (np. australijski http://www.sheep101.info/breedsA.html#AustMerino)
Są to ulubione wełny dziewiarek - wyroby z fine wool są delikatne, przyjemne w noszeniu.

primitive wool - Są to wełny pochodzące od owiec ras prymitywnych. Zwykle owce tych ras posiadają dwuwarstwowe runo, złożone z grubych i długich włókien zewnętrznych i miękkich, ale krótkich włókien wewnętrznych. Owce tych ras występują często w kilku odmianach kolorystycznych, więc można uzyskać ciekawe efekty kolorystyczne bez farbowania wełny. Najbardziej znane rasy owiec prymitywnych to shetland (na blogu o tej wełnie tu)  i owca islandzka (http://www.sheep101.info/breedsG-I.html#Icelandic). W Polsce nie możemy zapomnieć o wrzosówce (http://polskiewrzeciona.blogspot.com/2010/08/owca-wrzosowka.html) .


Źródła:
MacKenzie McCuin Judith : Teach yourself handspinning. Hoboken: Wiley Publ. 2007

(ez)

Wollen czy worsted? tu dowiesz się więcej
wrzeciono (drop spindle) - najprostsze narzędzie służące do przędzenia, używane w tym celu od 20 000 lat (to nie pomyłka). Obecnie użytkowanych jest kilka typów wrzecion, jednak ich zasada działania (skręcanie nitki poprzez wprowadzenie urządzenia w ruch wirowy) jest zawsze taka sama. Jak prząść na wrzecionie: część I  ; część II . Jak mocować nitkę na wrzecionie bez haczyka : tu

wrzeciono tureckie - opisane zostało na naszym blogu tu

wrzeciono typu ruskiego (orenburskie) - opisane zostało na naszym blogu tu
(ez)
 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2 komentarze:

  1. Witajcie.Bardzo proszę o zamieszczenie linku do posta o zwijaniu czesanki w warkocze . Gdzieś był ,ale nie mogę go ponownie znależć . Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. I jeszcze - Yarn hasło ogólne, a pod tym art yarn i inne yarny.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...