Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

poniedziałek, 30 sierpnia 2010

owca wrzosówka

W sobotę zabrałam się do prania i sortowania  wełny  z owiec wrzosówki, którą dostałam od grupy przyrodników. Nie lubię trzymać takiej surowej wełny, ponieważ ma ona dość mocny, specyficzny zapach. Szczególnie mocno" pachnie" wełna z baranów :) . Owca wrzosówka nie jest oczywiście owcą hodowaną ze względu na wełnę. Daje jej bardzo mało. Wydajność strzyżna wrzosówki to 1,5 kg wełny z owieczki.  Wrzosówka jest owcą zaliczaną do owiec o użytkowości kożuchowej . W dzisiejszych czasach, kiedy noszenie kożuchów nie jest już na szczęście modne, służy jako " mała kosiarka"  lub  atrakcja w gospodarstwach agroturystycznych. Ma małe wymagania pokarmowe i jest odporna na niekorzystne warunki otoczenia.

Ciekawe informacje na temat wrzosówek , innych odmian owiec oraz przeróbki wełny , można zdobyć czytając książkę H. Grycewicz, C. Staniszkis Wełna . Książka została wydana w 1959 r., przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Czasami można ją kupić za parę złotych na Allegro.

Wełna wrzosówki jest bardzo zróżnicowana . Nie jest to z pewnością wełna na szale estońskie ;), ale na skarpety już tak . Szczególnie powinna zainteresować osoby zajmujące się odtwórstwem historycznym.

Zresztą spójrzcie sami :

Kosmki runa  są różnej długości. Te najdłuższe mają prawie 30 cm.
surowe runo

Sortowanie wełny
wełna oczyszczona i   przygotowana do prania

Susząca się wełna o charakterystycznym szarym kolorze.

7 komentarzy:

 1. A wiesz, że tak :) Przędę teraz tę wełnę na wrzecionach orenburskich. Biorę kawałek runa i rozdzielam palcami. Zresztą taki sposób przygotowania wełny do przędzenie jest stosowany i na Kaszubach i w górach, jeżeli wełna jest w miarę czysta i ma długi włos.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znalazłam tego posta i bardzo jestem ciekawa jak to jest z sortowaniem wełny ? Dzielicie ją ze względu na długość włosa ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem , jak to robią inni, ale ja sortując wełnę odrzucam:
  - kawałki z któtkim włosem ( 2-4 cm ) , pochodzące z runa na brzuszku i nogach owcy,
  - kawałki zabrudzone moczem ( są żołte ) i gówienkiem ( z tego powodu warto robić to w rękawiczkach ),
  - kawałki wełny z powbijaną dużą ilościa obłożenia roślinnego, bo nie chce mi się go wyskubywać,
  - wszystkie zanieczyszczenia roślinne - rzepy , kawałki słomy, gałązki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki , ale czy tą krótką do czegoś używasz , czy do niczego się nie nada ? Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam wełnę z pospolitych owiec- pomorskiej i wrzosówki, i to w dużej ilości , więc te małe kawałki wyrzucam. Ale gdyby to była wełna z super owiec ;) lub alpacza, to można ją wykorzystać do filcowania .

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję , dziękuję ,dziękuję:)))

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...