Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

wtorek, 31 sierpnia 2010

Wrzeciono typu ruskiego ( orenburskie)

Próbowałam i próbowałam prząść na wrzecionach typu ruskiego i nie udawało mi się do czasu, kiedy wpadłam na pomysł trzymania nitki pod pewnym kątem ( ok.45 stopni ) , w stosunku do czubka wrzeciona. Na filmikach widać  to doskonale, ale dopiero jak się wie na co patrzeć. 
A jak już zaczęłam prząść, to  nie mogę się oderwać. Wrzeciono nadaje się raczej dla bardziej doświadczonej prządki, gdyż trzeba się nauczyć  kontrolowania wysnuwania nitki z czesanki  tylko lewą ręką. Prawą ręką kręci się czubek wrzeciona i po zmianie położenia nitki ( na prostopadły ) do wrzeciona,  nawija nitkę na wrzeciono. 
Przędzenie przypomina puszczanie drewnianych bączków w dzieciństwie :) Na początku oczywiście pracowałam w rytmie szarapano-rwanym , ale po kilku dniach są już momenty, kiedy wrzeciono pracuje jak to pokazane na filmikach.
Wielkim plusem wrzeciona tego typu jest to, że nie potrzebujemy dużo miejsca, aby na nim pracować. Miseczkę stawiamy obok siebie lub trzymamy między kolanami. Można prząść podczas podróży, lub czekając w kolejkach.


kształt nawoju na wrzecionie 
2 komentarze:

  1. Wychodzi na to, ze to ta sama technika, co w Średniowieczu. Ilustracje: http://www.goldenacorn.net/weavers/spinningpix.htm

    OdpowiedzUsuń
  2. Już się cieszę na myśl, że razem sobie poprzędziemy na wrzecionach :)
    Link super, ciekawie narzędzia mają te średniowieczne prządki.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...