Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

sobota, 2 kwietnia 2011

Szetland z jedwabiem.


Dostałam niedawno od Beaty  dużą paczkę , pełną  skarbów - pięknego, szarego, wełnianego runa, które staram się oznaczyć, woreczków z jedwabiem , bawełną( wydaje mi się bardzo trudna do sprzędzenia ), ramią , oraz różnymi innymi czesankami  i ciekawostkami. Dziękuję :)

Wśród skarbów znalazłam płat bardzo surowego jedwabiu. Widać, że to gorszy gatunek, pełno w nim kuleczek , a nawet resztek kokonów.  Ale zainteresowała mnie prymitywna struktura tego materiału i postanowiłam poeksperymentować. Zmieszałam na czesakach  jedwab z szetlandem :

po lewej jedwab i szetand, po prawej zmieszane włókna
Podczas gręplowania resztki kokonów powypadały, jedwab się rozczesał, a kuleczki pozostały  .


Gotowa nitka wygląda tak :


Z efektu jestem zadowolona i już widzę nitkę w jakimś tkanym szalu. Ale jestem też bardzo ciekawa jak zachowa się podczas farbowania. Te dwa odmienne surowce mogą różnie przyjmować farbę , a w rezultacie dać ciekawe  efekty kolorystyczne.

5 komentarzy:

 1. Mnie się ta surowizna ostatnia bardzo podoba!
  Piękna nitka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna niteczka Ci wyszła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nitka wyszła bardzo ciekawa, taka trochę art, a więc taka, jak lubię. Jedwab dobrze przyjmuje kolor, tylko z temperaturą trzeba uważać, żeby nie stracił połysku. No i trochę się trzeba pobawić, żeby go w barwniku dobrze wymieszać. A w połączeniu z szetlandem rzeczywiście może dać interesujący efekt.

  OdpowiedzUsuń
 4. Elu - wczoraj widziałam ale nie dopuszczono mnie do pisania więc piszę dzisiaj - tak nitka będzie świetnie wyglądać w tkaninie bo faktura ciekawa czekam na efekt końcowy :))

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...