Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

środa, 13 stycznia 2010

Kilka zasad dotyczących pisania na blogu


Witam serdecznie,
cieszę się, że w Polsce rośnie zainteresowanie tak ciekawym rękodziełem, jakim jest przędzenie i tkanie. Ponieważ codziennie dużo czasu zabierają mi wędrówki po linkach prowadzących do blogów i stron prządek, pomyślałam, że warto stworzyć jeden wspólny blog polskich prządek.

Blogger umożliwia tworzenie jednego bloga 100 autorom. Aby na blogu panowały porządek i przejrzystość, proponuję przestrzegać kilku zasad:

1) wpisy na blogu mogą dotyczyć tylko spraw związanych z przędzeniem, tkaniem i farbowaniem włókna, prezentujemy tutaj też własnoręcznie wykonane prace; nie piszemy tu o filcowaniu;

2) przestrzegamy zasad dotyczących praw autorskich; tekst i zdjęcia, które nie są naszego autorstwa, wklejamy, podając źródło i autora;

3) na blogu obowiązuje netykieta;

4) ponieważ jedynym elementem porządkującym blog są etykiety, proponuję stosować je w miarę oszczędnie i wybierać z następujących:

- powitania - witamy się i przedstawiamy siebie, nasze kołowrotki, krosna i wrzeciona,

- warsztaty - posty dotyczące warsztatów tematycznych, relacje z warsztatów itp.,

- wrzeciono - posty dotyczące spraw technicznych związanych z wrzecionem, historia przędzenia za pomocą wrzeciona, nasze wrzeciona itp.,

- kołowrotek - posty dotyczące spraw technicznych związanych z kołowrotkiem, historia przędzenia za pomocą kołowrotka, nasze kołowrotki itp.,

- tkactwo - posty dotyczące spraw technicznych związanych z krosnami tkackimi, ich historia, nasze krosna, prace wykonane na krosnach itp.,

- porady techniczne - porady na temat technik przędzenia i używania sprzętu do gręplowania, przędzenia, tkania,

- czesanka i wełna - posty na temat rodzajów i właściwości czesanek, owiec itp.

- moje wyroby - chwalimy się naszymi włóczkami i wyrobami,

- varia - inne tematy, wyżej niewymienione.

Ponadto każdy autor może wybrać sobie jedną etykietę z nazwą własną. Przykładowo moją będzie: Pracownia na Kaszubach.

5. Posty i komentarze powinny być związane tematycznie z gatunkiem bloga i nie powinny zawierać tresci obraźliwych, raniących czy oszczerczych.

6. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w blogu, administratorzy nie będą usuwali napisanych przez osoby rezygnujące, postów i komentarzy.

7. Na blogu należy umieszczać zdjęcia własnego autorstwa. W przypadku zdjęć innych autorów należy mieć ich zgodę i wyraźnie zaznaczyć , przez kogo zdjęcie zostało zrobione lub gdzie jest publikowane.

Autorzy, którzy chcą zaistnieć na blogu pod własnym nazwiskiem proszeni są o dopisanie się w stopce bloga lub o maila .

Na blogu można reklamować i podawać linki do ciekawych sklepów i stron związanych tematycznie z blogiem, w tym swoich własnych, nawet jeżeli mają charakter komercyjny.

Wszelkie uwagi i rady mile widziane :).

Miłego blogowania :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...