Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

sobota, 13 lutego 2010

Gręple

Gręplowanie (zgrzeblanie) włókna bawełnianego, lnianego, wełnianego do przędzenia polega na jego rozczesywaniu i czyszczeniu. Włókna mało zanieczyszczone, o ładnych długich włosach można gręplować w palcach. Inne gręplujemy przy użyciu grępli ręcznych.
Na zdjęciu widać gręple używane kiedyś przez prządki wiejskie i gręple wytwarzane współczesne.Jak widać, wełna zgręplowana jest bardziej puszysta, a przędza z niej uprzędziona - równa. Wełna owcza może być gręplowana za pomocą zabytkowych grępli, jednak ta delikatniejsza, np. z alpak, wymaga grępli o cieńszych i gęściej rozmieszczonych igłach.

Swoje gręple kupiłam w sklepiku Agnieszki Jackowiak. Przetestowałam je dokładnie i polecam wszystkim, którzy chcą samodzielnie gręplować.

Jak się używa grępli, możecie zobaczyć tutaj.

7 komentarzy:

 1. Bardzo fajny sklepik!
  Polskie prządki mają coraz więcej miejsc gdzie mogą kupić interesujące rzeczy. A merinos o grubosci 18 micronów pięknie się przędzie!

  OdpowiedzUsuń
 2. A jeszcze fotkę tych zabytkowych grępli poproszę :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Jola, zabytkowe to są te po lewej stronie, na zdjęciu.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ach, nie poznałam ich bez tego uroczego stołeczka :). To stołeczek poproszę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie poznałaś ich, bo to nie są Twoje ulubione ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja także przędę ale nie wyobrażam sobie gręplowania na ręcznych gręplach.Wnaszej okolicy jest maszyna gręplarska i w godzinę zrobi parę kilogramów wełny.Jak bym musiała tak gręplować to nie starczyło by mi czasu na tkanie.A tkam na krosnach tkaninę dwuosnowową.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam :) Może masz ochotę przyłączyć się do nas ? Wyślę zaproszenie na podany adres mailowy . Serdecznie zapraszam. Tkanina dwuosnowowa mnie fascynuje i niedługo będę starała się ją " rozgryźć " Bardzo chętnie obejrzę to co robisz :) I chętnie skorzystam z podpowiedzi .

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...