Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

sobota, 26 czerwca 2010

Urok starych widokówek.


Moja kolekcja widokówek i zdjęć z motywami tkackimi powiększyła się o zapisaną pocztówkę z 1916 r., zatytułowaną Pieśń miłosna, przedstawiającą obraz, najprawdopodobniej olejny, namalowany przez J. Rytir ze Skramliku. Wydaje się , że kołowrotek pełni tu rolę jedynie ozdoby salonu :)
Zakochana pani domu, rzuciła przędzenie w kąt i całe dnie spędza na wyglądaniu przez okienko. Czyżby ukochany był ogrodnikiem ?


Na drugiej widokówce, reprodukcja obrazu A. Kędzierskiego, z salonu Kulikowskiego Prządka. Wiejska dziewczyna , w skupieniu zwija wełnę w kłębuszek, używając motowidła nazywanego wijatką koziołkową .

2 komentarze:

  1. wspaniały nabytek do kolekcji, ja też uwielbiam takie starocie czasami myślę że nie z tej epoki jestem ;) :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję :) Do tej pory nie zadawałam sobie sprawy, że jest tyle widokówek, na których znajdują się motywy tkackie.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...