Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

czwartek, 26 sierpnia 2010

Spotkanie z przyrodnikami, czyli cała prawda o wrzosówce.

Wczoraj spotkałam się z grupą przyrodników z Klubu Przyrodników, realizujących projekt  ochrony muraw kserotermicznych w Polsce . Klub posiada około 200 owiec wrzosówek, które wykorzystuje do wypasu na murawach .Wrzosówki są małymi owcami ,o ciemno ubawionych nóżkach i głowie. Tak wyglądają w obiektywie obiektywie Katarzyny Barańskiej- kierownika projektu :

charakterystyczne dla wrzosówek umaszczenie o barwie
popielatej, o odcieniu błękitnawym
wypas na łąkachPrzyrodnicy przywieźli ze sobą dwa worki wełny ze swoich owiec i dużo zapału do nauki przędzenia.Widząc kolejne partie wełny wyjmowanej z worka , musiałam zmienić swoje dotychczasowe przekonania na temat wełny wrzosówek. Byłam przekonana , że wełna wrzosówki jest krótka i szorstka, a tymczasem kosmki są bardzo długie, wełna jest cieniutka i bardzo miękka , a stosunek ilościowy włókien okrywy zewnętrznej i wewnętrznej jest bardzo korzystny. Jest to wełna, z której prządka może zrobić ładną włóczkę, dlatego jeżeli ktoś chce nam taką wełną dać, warto prezent przyjąć. Jeżeli macie ochotę wełnę obejrzeć dokładnie i spróbować ją prząść , to chętnie wyślę próbki wełny ze stada przyrodników, bo zostałam tą wełną, na koniec kursu , ku mojej radości ,obdarowana .
A potem było gręplowanie, pierwsze sprzędzione na wrzecionie nitki i przesiadka na kołowrotek.

Po paru godzinach owcza czesanka zamieniła się w  zgrabny motek wełny .


Mam nadzieję, że przyrodnicy sami opowiedzą nam o swoich owcach , kiedy będą mieli więcej czasu, po zakończeniu wypasów na łąkach.

7 komentarzy:

 1. Jestem pod wrazeniem zarowno owieczek jak i tej fantastycznej mlodziezy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobny projekt ochrony cennych przyrodniczo muraw kserotermicznych na Jurze nosi nazwę "Owca+" Chodzi o to aby przez wypas owiec na skałkach oczyścić ostańce z samosiejek i przywrócić pierwotny krajobraz. Poza tym eksperymentalnie wypasano również kozy.

  Wrzosówki są bardzo urokliwe i chętnie spróbowałabym ich wełenki, ale niestety nie mam grępli:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście młodzież z dużym zapałem do nauki przędzenia:) Owieczki mają bardzo ciekawe umaszczenie. Chętnie bym spróbowała jak się przędzie ich wełenka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bogu dzięki - widać ze pokolenie młode ma tez sporo pozytywnie zakręconych. fajne dzieciaki . Dobrze ze jesteś Elu.pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Iza,
  kosmki są tak długie, że właściwie nie potrzeba grępli. Wystarczy urządzenie ( klocek z powbijanymi gwoździami) , jakim posługują się prządki orenburskie.Na filmiku w komentarzach pod postem o wrzecionach bez haczyka, dokładnie widać jak rozczesują wełnę.
  Poprałam już trochę wełny i rozczesałam na grzebieniu z gwoździami . Przędzie się ją cudnie , bo ma bardzo długie włosy. Za jakiś czas pokażę co zrobiłam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Śmieszne, bo jak zobaczyłam tytuł posta, pomyślałam o jakiś robakach (wiesz, wrzosówki, rosówki itp.).
  Fajnie, że młodzi ludzie skłaniają się ku tradycji i nie uważają, że robienie tego, co nasze babcie, to obciach.
  Ciekawa jestem Twoich urobków.

  OdpowiedzUsuń
 7. Prządki, które chcą próbki wełny, proszę o padanie adresów na maila podanego na boku i zaznaczenie, czy ma to być wełna brudna , czy już uprana.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...