Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

poniedziałek, 17 stycznia 2011

Ocalić od zapomnienia, czyli urok starych narzędzi.

Na Kaszubach wiosenna pogoda :). Termometr pokazuje 8 stopni ciepła, na moim kuchennym parapecie kwitną hiacynty i zieleni się bazylia. Wszystko to, oczywiście sprawia, że nabiera się ochoty na wiosenne porządki, W ramach urządzania na nowo pracowni, swoje miejsce na nowych półkach znalazły moje zbiory czółenek tkackich, nożyc do strzyżenia owiec i innych drobnych narzędzi tkackich.I jak to każde przedmioty,  odpowiednio wyeksponowane, od razu  stworzyły miłą dla mego oka kolekcję.

Takich przedmiotów jest niestety, coraz mniej. Wiem, bo zbieram je już od kilku lat. Dlatego , rozejrzyjcie się wokół, popytajcie znajomych i rodzinę, czy nie zachowały się gdzieś , po domach, strychach, pamiątki dawnego rzemiosła tkackiego. Może uda się Wam ocalić chociaż parę takich  przedmiotów od zniszczenia, w czasie wiosennych porządków ;)


10 komentarzy:

 1. Piękna kolekcja i pięknie wyeksponowana!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję :) Paulina, czy Ty widujesz u siebie, w okolicy, na targach , takie przedmioty ?

  OdpowiedzUsuń
 3. piękna kolekcja!
  jak mnie pamięć nie myli jakieś podobne rzeczy u babci mojej są. z całą pewnością nie zginą, babcia sama je zbierała a na dokładkę wie że takie "drobiazgi" uwielbiam. już kilka "odziedziczyłam".

  zaciekawiło mnie bardzo cóż to stoi pomiędzy nożycami?
  skojarzyło mi się z taką "pieczątką" do batików.
  czy to jest coś podobnego?

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, Karolina, to jest stara, wycinana w drewnie matryca do drukowania bawełnianych tkanin. Widziałam takią w naszym Muzeum Kaszubskim.
  Pochwalisz się tym co odziedziczyłaś ?
  A do przędzenia Cię nie ciągnie ;)?

  OdpowiedzUsuń
 5. pochwalę się pewnie kiedyś.
  przędzenie trochę mnie ciągnie.... ale nie mogę chyba wszystkich srok które mi się podobają za ogon łapać.
  kiedyś przyjdzie i na przędzenie czas.

  strasznie mi się podobają takie matryce do drukowania na tkaninach....

  OdpowiedzUsuń
 6. z tymi srokowymi ogonami to masz rację :)staram się doskonalić w poznawaniu tajników przędzenia i tkania wełny i obróbki srebra , ale ciągnie mnie i filcowanie i druk na tkaninie( za sprawą Beaty), i malowanie na porcelanie i glina i lampworki ...ehhh.

  OdpowiedzUsuń
 7. he he.... też tak mam, i to, i tamto mnie ciągnie ale wszystkiego na raz się nie da.
  za jakiś czas przyjdzie czas i na przędzenie. wiem o tym. poskładam kołowrotek - ten od babci - mówiłam Ci kiedyś o nim... nauczę się.

  OdpowiedzUsuń
 8. Druk poćwiczymy wiosną a stempel bedzie jak znalazł. Tez je mam i na scianie wisza - jako dekoracja. Bo uzyte dają efekt na kilometr pachnacy Indiami. Na scianie lepiej wyglądają....

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie stemple są rewelacyjne do wykorzystania w ceramice. Właśnie sobie Elu przypomniałam, że ten miałam od Ciebie pożyczyć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Podczytuję, podpatrzam, zostawiam ślad...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...