Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

poniedziałek, 12 września 2011

Plotki przy kołowrotku, czyli co ciekawego się dzieje w Poznaniu, u Agnieszki Jackowiak.

Jutro wieczorem, w Poznaniu pokaz pięknego filmu Agnieszki Jackowiak-Tkactwo na warsztacie. Film bawi, wzrusza i uczy :) 
Poniżej garść informacji, jakie dostałam do Agnieszki:Zapraszamy na nowy typ spotkań w Pracowni, które obok swojego wymiaru edukacyjnego będą również miały charakter towarzyski. Będą to spotkania z autorami ciekawych prac artystycznych, znawcami danego tematu rękodzielniczego, specjalistami od konkretnej techniki czy surowca (raczaj tego naturalnego: len, wełna, jedwab, bawełna, drewno, kamień, papier itp.). W programie przewidujemy opowieści, filmy, wizualizacje oraz pokaz prac i technik rękodzielniczych. Chcemy, aby te wieczorki pomogły spotkać się osobom o podobnych zainteresowaniach, konsolidować środowisko lub zarazić tych, co jeszcze nie wiedzą, że … tkactwo może wciągnąć, przędzenie zakręcić, malowanie ikon ozłocić, wiklina opleść itp.

Jeśli masz swoją fascynację lub znasz kogoś kto chętnie podzieli się swoim doświadczeniem rękodzielnicznym, daj nam znać, może wspólnie przygotujemy ciekawe spotkanie.

Wstęp bezpłatny. Konieczne wcześniejsze zgłoszenie mailowe lub telefoniczne.

Najbliższe spotkania:
13 września godz. 18.30 – TKACTWO – spotkanie z Agnieszką Jackowiak – prezentacja filmu „Tkactwo na warsztacie. Tkanina rawska dawniej i dziś” odtwarzającego techniczny proces powstawania tkaniny pasiastej: przędzenie wełny, farbowanie, snucie, zakładanie osnowy oraz tkanie. Film jest rodzajem dokumentu, ale zarówno instruktażem dla osób chcących zapoznać się z typem tracydyjnego, wiejskiego tkactwa mazowieckiego. 
18 października godz. 18.30 – 
DAWNE TECHNIKI WŁÓKIENNICZE – o tkactwie na bardkach, tabliczkach, warsztacie pionowym, o dawnym przędzeniu i zajęciach włókienniczych w średniowiecznych osadach. O
 swojej przygodzie z przędzeniem wełny i o tym, jak jedna pasja zrodziła kolejną - zamiłowanie do tkania, opowie Alicja Tyburska - historyk, fascynujący się rekonstrukcją średniowiecznego życia i rzemiosł. Więcej o fascynacjach Alicji można przeczytać tutaj: www.lucivo.pl. Zachęcamy do zabrania ze sobą wrzeciona czy kołowrotka oraz swoich doświadczeń i opowieści, aby wspólnie spędzony czas był jeszcze ciekawszy. 

CYKL WEŁNIANY

środa, godz. 18.30 - 21.00
Zapraszamy do uczestnictwa w nowym cyklu zajęć dedykowanych tylko i wyłącznie wełnie oraz różnym sposobom jej użytkowania i przetwarzania. To cykl dla kochających spokój, koncentrację, prace manualne i naturalne surowce. Tematyka zajęć przeprowadzi nas od czasów pradawnych do współczesnych, pozwalając na twórczą, artystyczną ekspresję. Zajęcia w danej tematyce prowadzone będą przez kompetentne osoby, które oprócz przedstawienia techniki pracy wzbogacą spotkania opowieściami o historii swojego rzemiosła i współczesnych, autorskich pomysłach. Cykl ten to również sposób na twórcze spędzanie czasu w grupie, więc zachęcamy do zaproszenia znajomych, rodziny, przyjaciół i wspólnego tkania, filcowania, dziergania.


28 września - OBRÓBKA WEŁNY - prezentacja prania, czesania, gręplowania i farbowania wełny oraz pokaz różnych gatunków owiec i różnych owiec oraz rękodzielniczego i przemysłowego przetwarzania wełny. Prowadzenie: Agnieszka Jackowiak (www.agnieszkajackowiak.pl) - 50 zł

Więcej o fascynacjach Agnieszki można przeczytać tutaj: www.agnieszkajackowiak.plwww.filc.art.pl

5 komentarzy:

 1. Fragmenty filmu "Tkactwo na warsztacie" widziałam w muzeum bytowskim. Bardzo chciałabym obejrzeć całość, ale Poznań daleko... Wogóle wszystkie propozycje bardzo kuszące.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo kuszące. Dlaczego my tak daleko mieszkamy ....:P

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzisiejszy wieczór był bardzo miły. Miałam okazję obejrzeć i dotknąć bohaterów filmu "Tkactwo na warsztacie", czyli pasiak-pierwowzór i rekonstrukcję z Mazowsza rawskiego. Agnieszka przyniosła także inne tkaniny zebrane w tamtych okolicach. Naprawdę fajne spotkanie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekawa, jakie masz spostrzeżenia, co do kolorów pasiaków. Na filmie widać piękne żywe , nasycone kolory. Czy tak jest w rzeczywistości ?
  Farbiarnia pokazana na filmie zrobiła na mnie duże wrażenie. Czy ona jest nadal czynna i można ją zwiedzać ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Pasiaki są bardzo kolorowe, zarówno pierwowzór jak i rekonstrukcja. Piszę to jako laik - może są regiony, w których stosowano jeszcze żywsze kolory. Wątek całkowicie przykrywa osnowę, jednak tkaniny nie są ciężkie ani zbite, ani nawet przesadnie szorstkie w dotyku.
  Z racji upływu czasu na starym materiale widać przetarcia, a barwy są nieznacznie wypłowiałe. Rekonstrukcja naprawdę niewiele różni się od pierwowzoru.
  Elu, o farbiarnię i pana Wojtka-farbiarza zapytaj Agnieszki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...