Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

wtorek, 7 lutego 2012

Mitenki lutowe


Proponuję robienie mitenek na pięciu drutach. Dlaczego? Bo tak robiły nasze babcie :) Oczywiście to nie jedyny argument i nawet nie najważniejszy. Robienie skarpet i rękawic na pięciu drutach jest moim zdaniem łatwiejsze niż przy użyciu drutów z żyłką. Argumenty:
 • trudniej przekręcić nitkę, co mi się notorycznie zdarza kiedy zaczynam pracę z drutami na żyłce. 
 • nie potrzeba żadnych znaczników - markerów. Liczba oczek na każdym drucie (z czterech w robocie) jest łatwa do policzenia - ład i porządek da się zaprowadzić migiem
 • nie trzeba przeciągać nadmiaru żyłki
Przeciw? Trzeba się przyzwyczaić i dobrać najwygodniejsze dla siebie druty. Ja korzystam z drutów drewnianych lub bambusowych o długości 15-20 cm. Druty metalowe mogą się wysuwać z robótki, zwłaszcza kiedy mamy mniej doświadczenia lub sie po prostu zagapimy.

Dobór właściwego rozmiaru drutów i ilości oczek.
Dane są orientacyjne i dla ułatwienie posługuję się ilością metrów w 50 g włóczki (można porównać swoją przędziona wełnę z kupioną fabryczną).


Włóczka ok. 200m/50 g - typowa włóczka skarpetkowa. Najczęściej używam do niej drutów o rozmiarze 2mm- 2.5 mm. Wiele wzorów rękawiczek (np. piękne łotewskie z wrabianymi wzorami) jest rozpisana na 64 oczka w obwodzie (po 16 na każdy z 4 drutów w robocie). Jednak na małe damskie ręce często trzeba rozmiar zmniejszyć do 60/15, a nawet 56/14.

Włóczka ok. 150-120 m /50 g
Zwykle pasują do niej druty 3mm-3.5 mm (jeśli chcemy ściślejszy splot można spróbować 2.5 mm). Nabieramy oczka w układzie 40/10 do 56/14.

Grubsze włóczki 80-100 m/50 g - można używać drutów 4mm-6 mm nabieramy 28/7 do 40/10.
Oczywiście dostosowujemy liczbę oczek do swoich potrzeb i upodobań. Dane są orientacyjne - wynikają z moich doświadczeń (robię na drutach dość luźno, a ścisłość ma tu także swoje znaczenie)

Nabieranie oczek. Jeśli ktoś nie wie jak zacząć proponuję zajrzeć tu  - Film jest po angielsku :):
http://www.knittinghelp.com/video/play/long-tail-cast-on


I jeszcze jeden film - o robieniu na pięciu drutach:
http://www.knittinghelp.com/video/play/double-pointed-needles

Na co warto zwrócić uwagę ? Przy robieniu dookoła oczka układają się inaczej (pracujemy cały czas na prawej stronie) - jeśli będziemy nabierać oczka tak samo jak przy pracy w dwóch kierunkach wychodzą nam oczka przekręcone.
Warto robić najprostsze notatki przy pierwszej rękawiczce (np. ile oczek nabraliśmy, ile rzędów w ściągaczu). Moją zmorą są nierówne skarpetki, czy rękawiczki - w małych projektach jeden ,czy dwa rzędy więcej i widać różnicę :(
I jeszcze garść wzorów (tym razem w obcym języku, ale za to free) jako inspiracja do naszej pracy:
http://lifeincleveland.blogspot.com/2008/03/mmmalabrigo-glovies.html
http://simpleknits.blogspot.com/2007/12/fingerless-computer-mitts.html
http://www.ravelry.com/patterns/library/camp-out-fingerless-mitts
http://www.knitty.com/ISSUEff11/PATTcommuter.php
http://knitting.about.com/od/mittenpatterns/p/fingerless.htm

Ślicznie dziękuję tym, którzy dobrnęli do końca moich wynurzeń.  Mam nadzijeę, że polubicie robienie na pięciu drutach i pokażecie swoje mitenki na "Prząsniczce"
Pozdrawiam!

5 komentarzy:

 1. ależ pięknie i przejrzyście napisane :)
  robię tylko na 5 drutach (drewnianych oraz bambusowych) i zgadzam się z Twoimi wszystkimi "za" :D - to najlepszy sposób

  OdpowiedzUsuń
 2. o cudnie!!!! tak tak,...... ja raczej robię na ..4:) czyli oczka mam na 3, na jednym mam wierzch, na 2 pozostałych spód (na jednym pojawia się dobierany kciuk, stąd spód rozdzielam na 2 druty)....

  OdpowiedzUsuń
 3. :-)
  Od zawsze robiłam na 5ciu drutach, bo właśnie tak robiła babcia. Od pewnego czasu jednak też na drutach z żyłka, krótkie druty na żyłce dobrze się sprawdzają. W obu przypadkach bywa, że początkującym pojawia się problem luźniejszej nitki w miejscu przejścia, czy to na kolejny drut, czy, jak piszesz, gdy przeciąga się żyłkę. Często też odstrasza początkujących, którzy robią dość luźno (bądź nierówno), że w przypadku, gdy dzianina wisi na 4 drutach właśnie z powodu luźnych oczek, nieaktywny drut się wysuwa, zwłaszcza metalowy jest do tego skory. Zamiast się poddawać, lepiej poprawić jakość oczek. ;-)
  Bardzo dobra uwaga z notatkami. Zwłaszcza, jak jest przerwa miedzy dzierganiem pierwszej i drugiej.
  Powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.ravelry.com/patterns/library/cafe-au-lait-mitts . Jak ktoś nie umie na pięciu drutach to może na dwóch i zszyć od strony dłoni. Ten wzór jest fajnie rozpisany i nie trzeba znać języków. Można robić ze schematu .

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja wolę dziergać na czterech! Jest wtedy mniejsza szansa na to, że oczka zsuną się z drutów.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...