Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

wtorek, 19 stycznia 2010

Budowa kołowrotka, przęślice

A tak wyglądają przęślice:W dolnym rzędzie widać górne fragmenty przęślic łopatkowych z Pomorza Zachodniego. W górnym rzędzie po lewej przęślica okółkowa z 1856 roku z Pomorza Zachodniego.

Pocztówki pochodzą z publikacji, którą mam na własność, Kołowrotki i przęślice, Warszawa 1966 (fot. pocztówek E. R.-G.).

Na przęślice zakładało się luźny kłąb wełny lub lnu i podczas przędzenia wysnuwało się z niego pasmo przędzy. Tylko raz miałam okazję prząść wełnę przy wykorzystaniu przęślicy . Jej użycie zapewnia wprawdzie większą kontrolę nad wysnuwanym pasmem przędzy, ale po paru minutach przędzenia bolały mnie uniesione do góry ręce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...