Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

środa, 7 kwietnia 2010

Urok starych fotografii

Ta piękna stara fotografia, wypatrzona na Allegro, stanowi początek kolekcji zdjęć przedstawiających prządki i ich narzędzia pracy. Kolekcję tę zamierzam powiększać w nadchodzących latach i sukcesywnie przedstawiać na naszym blogu. Jestem bardzo ciekawa, czy w Waszych domowych albumach zachowały się zdjęcia babć i dziadków (tak, tak, dziadkowie też przędli :)) wykonujących zajęcia związane z obróbką lnu i wełny. Jeżeli tak, to może macie ochotę umieścić je na blogu. Zawsze zdumiewa mnie fakt, że sztuka przędzenia wełny została w Polsce prawie zupełnie zapomniana. A przecież zajmowali się tym ludzie tylko o jedno, dwa pokolenia starsi od nas.

 

Nie wiem, kim jest prządka na zdjęciu, ani gdzie zostało ono zrobione. Może ktoś z czytelników rozpozna bliską sobie osobę? Prządka wyraźnie pozuje do zdjęcia. Trzyma w dłoniach niewielką ilość czesanki, koło kołowrotka się nie obraca. W tle widać okazałą kępę kwitnącej rudbekii. Widoczny na zdjęciu kołowrotek to charakterystyczny dla Podlasia model leżący. Prządka siedzi na stacjonarnym urządzeniu do gręplowania. Jedna szczotka jest umieszczona na stałe w podstawie, druga (ruchoma) - leży w pozycji odwrotnej niż ta, w jakiej się jej używa.

Przyglądając się uważnie kołowrotkowi, można zauważyć umieszczone na nim cyfry:

 
Posted by Picasa

Podobne cyfry znajdują się na moich krosnach tkackich:

 


Od poprzedniego właściciela tych krosien dowiedziałam się, że wykonywał na nich pracę nakładczą wtedy, kiedy pracował dla spółdzielni zajmującej się obróbką wełny. Zatem cyfry umieszczone na kołowrotku mogą świadczyć o tym, że prządka przędła wełnę nie tylko dla siebie, ale również w celach zarobkowych.

Zachęcam wszystkich do wiosennego poszperania w starych albumach. Warto sprawić, aby takie piękne rodzinne zdjęcia ujrzały światło dzienne.

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...