Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

wtorek, 29 czerwca 2010

Plotki przy kołowrotku.

Jeżeli lubicie stare tkackie rzemiosło , zerknijcie na panoramę Domu Tkacza w Bielsko Białej.Celem ekspozycji w Domu Tkacza jest próba zrekonstruowania wnętrza jako domu i warsztatu sukienniczego należącego do mistrza cechowego - starszego cechu.
Umieszczono tu przede wszystkim przedmioty bezpośrednio związane z pracą tkacza. Na szczególną uwagę zasługuje potężne krosno nicielnicowe pochodzące z połowy XVIII wieku, służące do wyrobu tkanin wełnianych, a także przedmioty związane z przygotowywaniem i snuciem osnowy.
( informacje ze strony Muzeum ) . Panorama jest tu .

Na blogu twosheep, pokazano sposób przygotowania włókna alpaki do przędzenia i motek gotowej włóczki zwiniętej w sposób, którego nie znam. Skręcałam i wywijałam zwiniętym pasmem wełny na różne sposoby, ale nie udaje mi się odkryć , w jaki sposób zrobić taki uroczy warkocz.
Jestem ciekawa, czy Wam się uda ?

2 komentarze:

 1. Absolutnie fantastyczny Dom Tkacza.
  Jestem przekonana,że mogłabym być tkaczem,prządką,koronczarką i hafciarką .Dom też niczego sobie :)))

  Link to twosheep bardzo mnie ucieszył,bo przypomina mi moje poczynania. Jestem więc na dobrej drodze.
  A co do warkocza.Myślę, że składa się z dwóch pasm,złapanych razem od góry,następnie skręconych ,każdy odzielnie w inną stronę i złączonych na dole jak zwykły motek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. chyba wiem jak to się skręca, mam inny pomysł niż Fanaberia, ale to tylko teoria, jak spróbuję i wyjdzie to się podzielę wiedzą :)
  a dom przecudny, też bym mogła w takim mieszkać ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...