Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

piątek, 3 września 2010

Jak zbudować kołowrotek?

Nowe kołowrotki są dość drogie, ale jeżeli mamy w rodzinie złotą rączkę , to  marzenie o kołowrotku ma szansę się spełnić.
Znalazłam na stronach google books, dokładną instrukcję jak zbudować kołowrotek. Instrukcja pochodzi z czasopisma Popular Mechanics  ze stycznia 1934 roku, str. 117 i nast.
Instrukcja może się również przydać osobom, które remontują stare kołowrotki. Warto obejrzeć pozostałe numery czasopisma, bo są w nich pokazane sposoby budowy kołowrotków tkackich różnych typów.

Jeden z rysunków, pokazujący jak zbudować wrzeciono:
dokładny opis i rysunki techniczne są tu

2 komentarze:

 1. Ela, super informacje:)
  w sam raz przydadzą mi się przy remontowaniu mojego starocia!!!
  Fajne są te stare ryciny...

  OdpowiedzUsuń
 2. Iza, myślę , że te rysunki mogą się przydać na wiele sposobów. Wiem, że są osoby, które mają ochotę zbudować kołowrotek i szukają planów technicznych jak to zrobić. Posiadacze starych , niekompletnych kołowrotków, mając taki rysunek mogą wytłumaczyć stolarzowi, o jaką część im chodzi i jak ma być umieszczona w kołowrotku. Wbrew pozorom, jeżeli ktoś nie widział kołowrotka , to może mieć problemy ze zrozumieniem zasady na jakiej działa. Stolarz naprawiający mój stary kołowrotek, za pierwszym razem ,umocował pedał po drugiej stronie.
  Warto też poznać dokładnie budowę kołowrotka, zanim zdecydujemy się na kupno "kółka" na Allegro. Śledzę te aukcje od wielu lat i widzę jak dużo kołowrotków jest niekompletnych. Nóżkę można łatwo dorobić, ale już wrzeciono, czy drewniane śruby regulacyjne, nie. Sama dwa razy nie byłam zadowolona z zakupu i dlatego warto poprosić sprzedającego o dokładne zdjęcia interesujących nas detali.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...