Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

sobota, 25 września 2010

Tkanina dwuosnowowa .

Tkactwo dwuosnowowe nadal stanowi dla mnie tajemnicę, którą mam zamiar poznawać podczas długich, zimowych wieczorów. Na prośbę jednego z Czytelników zamieszczam garść informacji na ten temat ,będących w moim posiadaniu .
Z tkaniną dwuosnowową zetknęłam się " na żywo", w ubiegłym roku , podczas VI Festiwalu Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu. Spotkałam tam tkaczki tkanin dwuosnowowych, obejrzałam ich piękne wyroby i spróbowałam swoich sił w tkaniu, pod okiem jednej z nich.
Zdjęcia i relację ze spotkania zamieściłam już na swoim drugim blogu .
Z Poznania przywiozłam mały ( 50x 58 ) kilimek utkany przez Panią Alicję Kochanowską , nikłe przeczucie, że chyba wiem ,o co chodzi oraz kilka  stron, dość chaotycznych notatek .

charakterystyczne motywy wiejskiego podwórka


druga strona kilimu  jest negatywem pierwszej
Tkanina dwuosnowowa powstaje na krosnach o czterech nicielnicach. Składa się z dwóch warstw, połączonych ze sobą .

kilim jest utkany z wełny białej i szarej,
używana  jest również wełna w kolorach :
brązowym, zielonym, bordowym

Pozwolicie, że zrobię Pani Alusi małą reklamę  ? Jest to przemiła, pełna humoru osoba, która jako nauczycielka tkania ma niezwykłe wręcz pokłady cierpliwości . Do Pani Alicji i pozostałych tkaczek tkanin dwuosnowowych , można wybrać się  na indywidualne kursy tkania .A dla zainteresowanych i zdeterminowanych , podpowiedz jak tkać tkaniny dwuosnowowe. Schematy powstały na podstawie moich notatek oraz materiałów z internetu. Niestety nie  mam źródła tych informacji. Pamiętam ,że były to zdjęcia z jakiegoś szkolenia, prawdopodobne ze środków unijnych . Zdjęcie przedstawiało grupę uczestników, a w tyle, na tablicy były  rysunki tkackie. 


 
Warto też przeczytać o tkaninie w książce :

Książka zawiera wiele fotografii  tkanin dwuosnowowych, znajdujących się w  zbiorach muzealnych.

5 komentarzy:

 1. Ja też jestem zachwycona możliwościami, które tkwią w technice tkaniny dwuosnowowej. Łączenie kilku kolorów i wzajemnie wprzenikanie się wzorów, przy zastosowaniu nowoczesnych motywów , może dać bardzo ciekawe efekty :)
  Eleno, obejrzałam Twojego bloga i widzę, że lubisz odkrywać nowe techniki :) Czy masz już wrzecionko ??? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny wyrób, a technika wydaje się nie być łatwa!!!
  moje uznanie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja nic z tego schematu nie rozumiem;] Mimo, że wiem o co biega;]

  OdpowiedzUsuń
 4. To takie notatki tylko dla mnie :) Starałam się zapisać to co mi pokazano , tak jak potrafiłam. Ty miałaś to szczęście, że mogłaś dłużej poćwiczyć pod okiem tkaczki i już umiesz tak tkać :)
  Sama nie wiem , czy uda mi się, na podstawie tego co pamiętam coś utkać tą techniką . Ale spróbuję, bo bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...