Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

poniedziałek, 15 listopada 2010

Gdzie znajdę?

Wiem, że ważniejszy temat się toczy. Ale proszę o wskazówki, czy u nas znajdę temat o mikronach, jak to oceniać i mierzyć. Wieczorem biegałam po blogu szukając informacji i nie trafiłam. Poza tym interesuje mnie temat jak określać grubość gotowych nici. Ja je sobie porównuję do kauni np.
Proszę o wskazówki i z góry dziękuję!


PS Biegając natrafiłam na Informacje u Fanaberii. dziękuję, WPI mam z lekka opanowane. Pozostają te mikrony....

4 komentarze:

 1. Najwięcej informacji o micronach znalazłam w książce Clary Parkers, Book of Wool. Niestety, to tylko 5 zdań. W wolnym tłumaczeniu : micron – najpowszechniej używana miara w międzynarodowym przemyśle włókienniczym. 1 micron to 0,000001 metra i oznacza się ja grecką literą „µ”. To , co warto zapamiętać w kwestii micronów, to to, że cienkie i delikatne runo ma małą liczbę micironów. Runa grubsze i bardziej szorstkie micronów mają więcej.
  Pomiar micronów odbywa się w elektronicznym mikroskopie, który jest w stanie obliczyć w ciągu 30 sekund grubość 4000 włókien.
  Książka podaje grubości większości wełen owczych.
  Myślę, że więcej można znaleźć w książkach dotyczących hodowli owiec . Niestety, do tych nie mam dostępu.

  Dokladny opis wpi znajdziesz też w książce Spinning Control.

  OdpowiedzUsuń
 2. wydaje mi się, że zmierzyć grubość w micronach - czyli mikrometrach - można narzędziem zwanym (za wikipedią) mikromierzem.
  tu sznurek: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikrometr_(przyrz%C4%85d)
  w warunkach domowych może być ciężko.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja myślę, że mikrony są ważniejsze :)
  Dokładne informacje o tym jak to się robi , są zawarte np. w starej książce Wełnoznawstwo . Andrzeja Doberczaka. Samemu się nie dokona tych pomiarów, potrzebny jest jak napisała Fanaberia mikroskop.
  Jeżeli Aniu chcesz, to wyślę Ci ksero tych stron. Stare książki o owcach, wełnie i przerobie wełny , są dostępne za grosze na Allegro.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję pięknie za odzew! To może śmieszne, ale ja zawsze, kiedy temat mnie zafrapuje szukam do końca, do zrozumienia.... to chyba niepotrzebne i głupie, ale na jakiejś podstawie trzeba wydawać opinię. Te mikrony mnie zafascynowały!
  Hmmm, a jak się zmiesza wełnę z powiedzmy 20 mikronami z np 15 - to ile mamy? :)
  Na czuja to chyba trzeba, wymacać masę próbek, żeby się utrwaliło.

  Elu, ja będę bardzo wdzięczna za ksera!!!!! :))))

  Fanaberio - Twój post w blogu o WPI całkowicie mi rzecz wyjaśnił, reszta literatury może nie istnieć. Teraz sobie policzę WPI tu i tam :))))

  Szoszonko - wszystko przed nami, w kosmos polecieli to i mikrony przeliczymy :))) Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...