Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

wtorek, 3 maja 2011

Kołowrotek.Reaktywacja.

Wczoraj odwiedziła mnie Kasia. Przywiozła ze sobą stary kołowrotek. Kołowrotki tego typu były wytwarzane na Kaszubach. Mój, bardzo podobny do tego, pochodzi z Koloni.


Na pierwszy rzut oka, kołowrotek wygląda na sprawny. Ma jednak wypracowane części podtrzymujące wrzeciono. Jest też dość niestabilny. Jego podstawa była chyba dorabiana później . Wrzeciono też było " łatane"

Jednym słowem, kołowrotek- weteran, który niejedną nitkę widział :) Po drobnych regulacjach będzie nadawał się do przędzenia. 

Kasia już umie prząść . Poćwiczyła na Sonacie przędzenie wełny artystycznej, którą zamierza wykorzystywać do swoich projektów.


Namówiła mnie też na zrobienie zdjęcia :)Pozdrawiam wszystkich serdecznie i idę ćwiczyć przędzenie na wrzecionie , przy użyciu prząśnicy przysiadkowej. 

5 komentarzy:

 1. Oj ... ale schudłaś... rzeczywiscie..świetnie wygladacie. serdecznosci

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podobało na szkoleniu u Eli:) Dziękuję i do zobaczenia!
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne widoki, piękne. Zadowolone prządki. Stary kołowrotek postawiony na nogi, gotowy do przędzenia artystycznych włóczek :) No i ten kolaż "przędzenie wełny" w tle...

  OdpowiedzUsuń
 4. Kasiu, a mówiłam, że będzie super! Pierwsze wprawki już za Tobą. Nie ma to jak fachowa nauczycielka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zadziwiasz Kasiu coraz bardziej. Hrubieszów śledzi ,podziwia i jest dumny.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...