Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

środa, 29 czerwca 2011

Wełna alpak


Witam ponownie
Moje alpaczki zostały ostrzyżone ale oczywiście zrobiło się zaraz zimno. W zastępstwie ich futerka dostały niebieskie kubraczki . Dopiero kilka dni potem, odczuły wyraźną ulgę .Niestety wszystko ma złe i dobre strony przekleństwem stały się muchy i komary . Tuptulinki znalazły na to radę. Podwórko zamieniło się w ogromną piaskownicę a tumany pyłu wyróżniają moją działkę od innych . To nic w porównaniu z moimi aroniami . Dostały zaszczytną rolę drapaków. Chyba soczków w tym roku nie będzie.
Dziś może kilka słów o wełnie alpak .
Włókno alpak ze względu na niska populację tych zwierząt jest bardzo poszukiwane. Fakt ,że samica chodzi w ciąży 345 dni a może być też 360 dni i rodzi zaledwie jedno młode ,ma tutaj ogromne znaczenie. Nie tyko ! Wełna tych zwierzą ma wyjątkowe właściwości termiczne. Jest bardzo cienka bo w granicach od 23 do 30 mikronów.(włosy ludzi 40 do nawet 100 mikronów) Mimo to jest trzy razy mocniejsza i sześć razy cieplejsza od wełny owczej .Parametrami ciepła przewyższa nawet puch. To luksusowe włókno bardzo mocne ,odporne na zerwanie nie deformuje się a mimo to jest nie zwykle delikatne i miękkie w dotyku .Wewnątrz włosa znajdują się torebki powietrzne dzięki czemu wełna jest lekka .Absorbuje wilgoć i dla tego w lato jest przewiewna i chroni przed upałem, w zimie grzeje .Okrywa włosowa alpak jest jednolita, jedwabista, raczej śliska w dotyku . Wiele osób uczulonych na wełnę owczą z powodzeniem zakłada wyroby z alpaki .Następną ważną cechą jest ubarwienie występuje w ok. 22 kolorach i dziesiątkach odcieni. Zapraszam na moją stronę ,gdzie można pooglądać nowe kolory wełny http://alpakiceramika.npx.pl .Tworząc projekty z kilku kolorów mamy pewność że nie zafarbują pozostałych. Kolejną zaletą jest fakt że nawet suszone na słońcu ( nie zalecam ) nie wyblakną.

2 komentarze:

  1. Fikuśne zwierzątka, sympatyczne z wyglądu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wełna jest naprawdę cudowna.Fajnie, że można ją już kupić od polskich hodowców :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...