Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

poniedziałek, 5 grudnia 2011

Norweska tkaczka ;)

Dawno mnie tutaj nie było - ostatnio zajmowałam się rzemieślniczo rzeczami raczej nie związanymi z przędzeniem czy tkaniem - czy może związanymi z ich efektem - czyli głównie szyłam.
Ale niestety nie z własnoręcznie utkanych materiałów :(
Efektami szycia pochwalę się na swoim blogu, bo tam będą bardziej "w temacie" :)

Tymczasem, na blogu dotyczącym kultury ludu Saami na który zaglądam znalazłam ciekawy filmik dotyczący tkania na krośnie pionowym ciężarkowym. Właściwie to filmików jest pięć - od przygotowywania osnowy przez tkanie do zdjęcia gotowej tkaniny i porządkowania całego bałaganu ;)
Warto obejrzeć - co prawda nie rozumiem o czym instruktorka mówi, ale sam obraz dużo daje.


Cóż - mam nadzieję, że wkrótce sama będę mogła popróbować na własnym krośnie - przy dobrych wiatrach może uda się w święta :) 

3 komentarze:

  1. I tajemnica trzeciego brzegu rozwiązana :) Do rekonstrukcji wystarczy bardko zamienić na tabliczki i voilà.
    Tyle czasu głowiłam się nad zagadką trzeciego brzegu znanego z wykopalisk gdańskich! Wyjaśnienie badaczy: trzeci brzeg wykonywano na tabliczkach. Niestety pięć wyrazów nie ożywiło na tyle mojej wyobraźni, żeby przystąpić do działań :D Pierwsza część filmu jest jak olśnienie - dzięki, Ola. Rewolucyjne "znalezisko" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za cudowne oświecenie :*

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...