Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

środa, 4 sierpnia 2010

Kołowrotek elektryczny, czyli radziecka myśl techniczna.

Kołowrotki elektryczne stanowią najczęściej najdroższą pozycję w katalogach firm specjalizujących się w sprzedaży sprzętu dla prządek i tkaczek. Wrzeciono kołowrotka elektrycznego napędzanie jest silniczkiem. Rola prządki ogranicza się do podawania pasma czesanki. Urządzenie jest niewielkie, pracuje sprawnie i cicho. Z pewnością może przydać się osobom, które przędą duże ilości wełny na sprzedaż lub tym, których nogi nie wytrzymują wielogodzinnego pedałowania.

Zanim zainwestujemy w nowy, drogi kołowrotek, warto rozejrzeć się na targach staroci, czy giełdach internetowych, za tanim kołowrotkiem radzieckim , pochodzącym z lat 70- tych. Mam dwa takie kołowrotki i lubię je nie tylko za ładny design.

4 komentarze:

 1. A może jakiś filmik jak działa ta diabelska maszyna?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie wygląda na skomplikowane urządzenie, ale to pozory :)Silnika i przekładni nie widać, bo kryją sę za obudową. Podczas przędzenia ma się przed sobą tylko obracające się wrzeciono i jeden pstryczek do ustawiania kierunku obrotu szpulki.
  Filmik postaram się zrobić. Nie macie jednak co liczyć na podkład muzyczny i robaczki ;)

  Jestem ciekawa, czy ubyło Ci wełny na kądzieli

  OdpowiedzUsuń
 4. jak ja już dawno i bezskutecznie szukam takiego kołowrotka

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...