Zaproszenie

Zapraszam wszystkie polskie prządki i prządków do współtworzenia tego bloga. Myślę , że miło będzie mieć miejsce, gdzie będziemy mogli porozmawiać o naszej pasji przędzenia wełny na wrzecionach i kołowrotkach, pooglądać piękne, samodzielnie zrobione włóczki i rzeczy z nich wykonane. Kto wie, może przyjaźnie zawarte na tym blogu sprawią, że spotkamy się również w rzeczywistym świecie i zaśpiewamy wspólnie Prząśniczkę :) .Blog został zamknięty i przeniesiony na WordPress. The blog was closed and moved to WordPress:
http://polskiewrzeciona.wordpress.com/

środa, 20 października 2010

Urok starych widokówek.

Kolejna widokówka, która powiększyła moją kolekcję . Pochodzi z 1916 r. i przedstawia prządki z Spreewaldu, w tradycyjnych strojach ludowych .
Upozowane malowniczo prządki, biorą prawdopodobnie udział w zabawie . Na pocztówce widniej napis : "Wer lacht zuerst ? " Co w moim tłumaczeniu znaczy : Kto zaśmieje się pierwszy ? Zabawa pewnie przypomina znaną nam z dzieciństwa zabawę w pomidor ;)
Nie wiadomo, czy przędzenie wełny na kołowrotku ma być nagrodą , czy karą ?


Po lekturze Fotoplastikonu Jacka Dehnela, zaczęłam się uważniej przyglądać posiadanym zdjęciom i widokówkom , szukając w nich ukrytej tajemnicy . Zdaje się , że na widokówce umieszczono dwa nie pasujące do niej elementy:

nieznane mi urządzenie, być może
do trzepania wełny przed
gręplowaniem
lub
wnyki ????

postać  młodego mężczyzny
przyglądającego się grupie dziewcząt
Co tym myślicie ?

2 komentarze:

 1. Tak sobie kombinuję że to co wisi obok drzwi to takie "coś" co się koniowi zakłada na głowę, wyguglałam "nachrapnik" i wygląda podobnie.
  A facet w drzwiach chciał iść pojeździć konno, nawet się ubrał stosownie, wychodzi a tu stado lasek, no to stanął i się gapi. Jak to facet :D
  Panienki się wyprostowały i udają że go nie widzą, ale mają ochotę zęby poszczerzyć. Jak to panienki.
  Tak a jest moja teoria. A pocztówka bardzo ciekawa muszę przyznać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hihi ja koniara części ogłowia w tym nie widzę;]
  Ale jak ten pan się patrzy;]

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...